Odpověď ministra obrany Lubomíra Metnara na otevřený dopis Transparency International

K dotazům na roli VOP CZ v projektu pořízení BVP pro AČR:

6) Na základě jaké koncepce/jakých důvodů má v realizaci této zakázky hrát prominentní roli státní podnik VOP CZ?
Předně je třeba zopakovat, že jedním z no-go parametrů je nejméně 40 % z ceny akvizice pro český průmysl. Státní podnik VOP CZ (o jehož roli byli oslovení dodavatelé i veřejnost informováni) bude integrátorem zapojení českých firem do výroby a gestorem údržby a logistické podpory vozidel po celou dobu jejich životního cyklu. Ministerstvo obrany je zřizovatelem VOP CZ, jehož schopnosti mají v tomto směru pro armádu strategický význam. Podnik je pro nás nejvyšším garantem spolehlivosti, dlouhodobě se soustřeďuje na obrněnou techniku a její servis, udržuje k tomu potřebné lidské i technické kapacity. Má unikátní zkušenosti s vývojem, testováním a výrobou obrněné techniky.

7) Proč realizaci subdodávek v ČR nebude zařizovat vybraný dodavatel napřímo?
Role integrátora je pochopitelná pro koordinaci subdodávek subjektem, který je státem garantovaný jak ve své existenci, tak ve stabilitě. Jaké další české firmy by v zakázce chtěli využít, to bude autonomním rozhodnutím potenciálních dodavatelů.

8) Existuje ekonomická analýza posuzující dopad zvoleného postupu realizace subdodávek?
Tato analýza je zpracovávaná jako součást VJŘ.

9) Jaká (jak vysoká) bude případná provize pro státník podnik VOP CZ při sjednávání subdodávek? Existuje analýza kapacit VOP CZ tuto zakázku realizovat?
Případná provize bude běžná a bude dohodou s dodavatelem. VOP CZ má na realizaci potřebné kapacity, což prokázal v minulosti ve dvou největších zakázkách pro Pozemní síly AČR. Při zavedení modernizovaného tanku T-72M4 CZ a vozidel Pandur II 8x8CZ byl také v obou případech systémovým integrátorem.

Odpovědi na všechny dotazy najdete zde.Kontakt

VOP CZ, s.p.
Dukelská 102
742 42 Šenov u Nového Jičína
+420 556 783 111
vop@vop.cz
Datová schránka: rkga8r5